Fitbit Charge HR – jaký je po půl roce používání?

on 28.4.2016 Recenze and Štítky: with 0 comments
Fitbit Charge HR Large černý

Když jsem si v lednu kupoval Fitbit Charge HR, přistupoval jsem k nákupu jako domorodec k lapené kobře. Pár „fitbitů“ už jsem vyzkoušel, ale s žádným jsem nebyl plně spokojený. Zároveň jsem pošilhával i po Apple Watch, ale s touto alternativou jsem se brzy rozloučil (snad se někdy dostanu k tomu, abych vám popsal důvody).
Každopádně jsem Fitbit Charge HR koupil s mírnou slevou na Alza.cz, aktuální cena 3899,- je prakticky stejná, takže od té doby cena dolů moc nešla. Jsem muž poněkud sportovnější postavy, takže volba „Large Black“ byla prakticky nutností. Nic proti jiným barvám, ale černá se mi pořád zdála nejvhodnější, abych svým novým fitness náramkem nepřitahoval pozornost posměváčků.

Co najdete v krabičce s Fitbit Charge HR

Myslím, že nemá moc smysl popisovat obsah balení, kvůli tomu si tuto recenzi patrně nečtete. K obsahu balení mám totiž pouze jedinou poznámku, i když docela zásadní. Součásti balení je totiž kabel, o kterém s odstupem 6 měsíců od nákupu mohu zodpovědně prohlásit, že ho navrhoval někdo zcela duševně nezpůsobilý k takové práci. V době nabíjení z USB a používání jednoho kabelu pro více zařízení vás sice jeden konec s USB sice navnadí, ale opačný konec s naprosto speciálním konektorem úplně odradí. četl jsem spoustu komentářů o tom, že při ztrátě bude dotyčný pěkně naštvaný apod. Nabíjecí kabel s sebou prakticky nenosím, je hezky doma v šuplíku, ale určitě nadejde okamžik, kdy budu chtít fitbit nabít a budu jen smutně koukat na standardní USB nabíjecí kabel, který v tašce mám pořád.

Fitbit Charge HR – co jsem čekal a čeho jsem se naopak nedočkal

Fitbit Charge HR jsem kupoval jednak proto, že už mě přestaly bavit problémy s MIO Link v kombinaci se Samsungem S3, druhak kvůli potřebě mít telefon neustále spárovaný. No a klidně mohu přiznat, že jsem byl i zvědavý na měření spánku, protože jsem asi trošku hračička.

Každopádně musím říct, že je neuvěřitelná úleva mít fitness náramek s měřením tepu, který nevyžaduje mobilní telefon. Náramek nosím na cross-fit dýchánky a tenis – ani v jednom případě nepotřebuji mít u sebe telefon, abych viděl, jak moc se trápím. Ani případné notifikace z mobilu mi nechybějí – jsem na sportu a až budu mít volnou chvíli, tak se na telefon mrknu a ozvu, rozhodně nehodlám řešit příchozí telefonát v době mezi prvním a druhým servisem.

Měření tepu je skoro bezchybné, na mnoha diskuzních fórech se dočtete, že neměří přesně, měření vypadává atd. Opak je pravdou – Fitbit Charge HR měří velice přesně (kontrolováno oproti pěti jiným zařízením) a prakticky neustále – za celou dobu používání jsem pásek v nedbalkách přistihl cca 3x (což je za půl roku intenzivního používání slušné, ne?), na celkový výsledek měření to mělo minimální vliv. Je pravdou, že při některých cvicích/sportech se pásku nedivím, že puls nedokázal stanovit, ale pokud si přesně vzpomínám, na boxu jsem měl jiné starosti, než zrovna dumat nad tepovou frekvencí.

Je Fitbit Charge HR vodotěsný, nebo není?

Záleží na tom, co si pod pojmem vodotěsný představujete. Pásek bez problému přežil intenzivní pocení a lehký deštík, ale plavat s ním určitě nechoďte. A před sprchováním také raději sundejte. Pokud tedy nechcete nějaký jiný a hledáte důvod, proč si koupit nový. Takže milí plavci, musíte se poohlédnout po něčem jiném. Rozhdoně ovšem nezapomínejte po intenzivním tréninku Fitbit Charge HR otřít, časem zašpiněné senzory mohou měřit odlišné hodnoty a to asi nechcete.

Místo budíku Fitbit Carge HR?

Pokud patříte mezi většinu lidí, pro které je ranní zvonění budíku něco mezi voláním do bitvy a řinčením požární trubky, tak se zamyslete nad tím, zda by nebylo příjemnější se nechat budit vibrováním pásku na zápěstí. Musím říct, že občas vstávám v naprosto nekřesťanskou hodinu, kdy mě budík na telefonu dokázal navodit infarktu blízký stav. Po vyzkoušení fitbitu už nemohu jinak – vibrace na zápěstí jsou dostatečně silné, aby vás probudily z většiny normálních stavů, snad mimo kómatu a těžké opilosti. Tak jako tak je tento způsob buzení výrazně příjemnější než jakýkoliv zvuk či melodie.

Nošení náramku i v noci má výhodu poměrně zajímavého grafu o kvalitě spánku, takže si konečně uvědomíte, proč se ráno probudíte jak po těžké šichtě v dolech – přehledná statistika vám ukáže, kdy jste se převalovali nebo dokonce nespali. Fitbit Charge HR bohužel neumí přizpůsobit buzení spánkovým vlnám, abyste se dokázali probudit v nejvhodnější chvíli, ale i tak je zajímavé se nad kvalitou spánku chvilinku zamyslet a třeba upravit čas odchodu do postele.

Shrnutí

Po půl roce používání jsem plně spokojen. Nečekal jsem, že bych chtěl měřit ušlé kroky nebo konzumované kalorie v jídle, chtěl jsem jen kvalitní měření tepové frekvence bez spojení s telefonem a k tomu i výpočet spálených kalorií. To taky náramek nabízí ve výborné kvalitě, takže jsem uspokojen. Kdybych mohl vznést malou připomínku, tak je to propojení s aplikací Apple Health – díky soupeření firem Apple a Fitbit nejde jednoduše získávat data z Fitbit aplikace a prohlížet je v Apple Health (pokud si tedy za pár EUR nekoupíte v AppStore příslušnou aplikaci, která obchází výsledek konkurenčního boje a data správně posílá, kam má.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Fitbit Charge HR Large černý
Author Rating
51star1star1star1star1star

Add comment