Recenze Fitbit Flex – chytrý náramek, či lepší krokoměr?

on 2.6.2014 Recenze and Štítky: , , , with 3 komentáře
Recenze Fitbit Flex

Je Fitbit Flex opravdu nejlepší? To nevíme. Proto je zde recenze Fitbit Flex očima běžného líného uživatele. Že se během posledního roku doslova doslova roztrhl pytel s chytrými náramky a hodinkami je potvrzený fakt. Takže určitě nebude vadit, když se dnes trošku více podíváme na zástupce kategorie fitness náramků od společnosti Fitbit. Ta v roce 2013 představil svůj zatím poslední model pod názvem Fitbit Flex. Co tedy umí a má smysl o něm začít přemýšlet? Nebo je lepší vyčkat, až klesne cena a přibudou nové funkce?
Sportovní náramky jsou užitečným pomocníkem ve vašem běžném životě. Nedostatek sportu a pohybu celkově je asi problémem většiny z nás. A právě to se částečně snaží změnit kategorie fitness hodinek a náramků, které pečlivě měří a analyzují vaší činnost. Mnozí uživatelé říkají, že jim výsledky měření pohybu (či spíše polehávání) dost změnilo život. Nevěříte? Tak se pojďme podívat, co recenze Fitbit Flex vlastně říká.

Obsah balení

Když si objednáte fitness náramek Fitbit Flex, tak vám za pár dní vám domů přijde dle mého názoru velmi hezká pěkná (vysoká a průhledná) krabička, ve které se náramek docela vyjímá. Mírné překvapení je, že po otevření balení naleznete uvnitř rovnou náramky dva. Jeden větší a jeden menší – není asi překvapením, že účelem je vyhovět ženám i mužům. Kromě náramků ze silikonu zde dále najdeme miniaturní přijímač pro synchronizaci Fitbit Flex s vaším počítačem (připojujete do USB portu) a nabíječku. Obsah balení doplňuje již jen stručná uživatelská příručka, která pro detaily odkazuje na na webové stránky výrobce.
Jak už jsem napsal v úvodu, vzhled tedy musíme jednoznačně pochválit, stejně jako párcentovou investici do zákazníka ve formě druhého náramku, kdy i drobnější jedinci nemusí brečet a hledat po zakoupení ihned e-shop s příslušenstvím.

Vzhled a zpracování Fitbit Flex

K balení jsme toho asi už napsali dost, takže rychle k samotnému náramku. Náramek se skladá z dvou částí – silikonový náramek a monitorovací jednotka/čip, kterou do pásku vkládáte a vyjímáte dle libosti. Hlavně už kvůli faktu, že balení obsahuje dvá náramky rozdílných velikostí, takže můžete svůj Flex sdílet třeba s přítelkyní.
Náramek je gumový (přesněji řečeno silikonový) a přes vrchní část je průhledný plastový proužek, skrz který uvidíte na diody monitorovací jednotky (také z plastu). Diod je celkem pět, kdy rozsvícení jedné znamená ušlou vzdálenost 2 000 kroků. Logicky se nabízí otázka, co nastene po rozsvícení všech pěti diod? Snadná odpověd je, že jste ušli 10 000 krkoků, což je doporučená denní vzdálenost. Ale uklidníme vás – v nastavení toto můžete změnit.
Vnitřní strana náramku Fitbit Flex nabízí otvor pro snadné vkládání a vyjímání monitorovací jednotky, která má na spodní straně konektory pro nabíjení. Samotné nabíjení začíná vložením do nabíjecí kolébky.
Spodní strana náramku pak nabízí už jen zapínání – malou plastovou sponu kombinovanou s kovem a dírky v samotném náramku.
Menší náramek bude vyhovovat jedincům s obvodem ruky 140-176 mm, větší pak pasuje na ruce s obvodem 161-209 mm.Šířka pásku je 140 mm. Vybrat si můžete z černé, šedé a růžové barvy pásku. Jen doplňujeme, že pásek je vodotěsný, takže sprchování či plavání není problém.

Co fitness náramek umí a neumí?

Náramek Fitbit Flex je přednostně určen ke sledování vašich kroků. Dokáže změřit také vaše spálené kalorie, ušlou vzdálenost a minuty aktivního pohybu.
Ovládání probíhá vždy poklepáním na náramek. Dvojitým poklepáním zobrazíte aktuální stav svých ušlých kroků. To se vám zobrazí v podobě pěti teček na displeji (co tečka, to 2000 ušlých kroků, ale to si nastavíte sami). Jinak je displej neaktivní.Po dosažení všech pěti teček, tedy dosažení vašeho cíle, začne displej blikat a zařízení vibrovat.

Režim spánku aktivujete vytrvalejším ťukáním.Pokud jste úspěšní, na okrajích se vám zobrazí dvě tečky. Pak již Fitbit Flex sleduje váš spánek. Po probuzení musíte ještě vypnout režim sledování spánku stejně jako při zapnutí. Po synchronizace si za odměnu můžete prohlédnout graf vašeho spaní. Modré tečky označují dobu, kdy jste spali, bledě modré tečky znamenají převalování / neklidný spánek, který se do výsledného času nepočítá. Růžové označují kompletní probuzení.
Velice pozitivně lze hodnotit buzení vibracemi – v telefonu v mobilní aplikaci si nastavíte čas a náramek pak už jen v určenou dobu začne vibrovat. Proti hulákání standardního budíku je to mnohem příjemnějšího, nikoho nevzbudíte a navíc se vám nestane, že byste budík neslyšeli 🙂

Další funkcí je sledování vaši váhy a seznamu toho, co jste snědli a vypili. To musíte ale do aplikace zadávat ručně, neboť náíramek nemá jak by to zjistil. Bohužel je potřeba říct, že zadávání pokrmů je opravdu otravné, neboť databáze jídel primárně vychází z US trhu.

Aplikace

Pro snadné zobrazení všech informací, které Fitbit Flex sbírá, slouží mobilní aplikace. Ta aktuálně existuje pro operační systém iOS, Android a Windows Phone.
Při prvním spuštění aplikace Fitbit nás potěšilo naprosto intuitivní rozhraní, které by s dalo shrnout jako příjemné a logické. Pokud jste ve světě fitness aplikací začátečníkem, nemusíte se bát. Na začátku je potřeba vytvořit uživatelský účet, do kterého zadáte pár údajů (výška, váha atd.), které jsou potřeba pro výpočty spotřebovaných kaloriíí a podobně.Následně budete vyzváni ke spárování náramku (pomocí NFC, poté je spojení a synchronizace pomocí Bluetooth 4.0. Pozor, uživatelé Androidu musí mít telefon vybanevný verzí 4.3 a vyšší a ani to neznamená 100% úspěch! Jableční uživatelé musí disponovat iPhonem 4S a dále) a je hotovo.

Pak již můžete používat dashboard (správně česky nástěnka, ale to mi evokuje dobu povinné školní docházky a výzdobu k VŘSR), kde se vám budou ukazovat všechna data o vaší denní činnosti zejména :

 • Kdy jste naposledy synchronizovali náramek.
 • Jak dlouho jste byli aktivní v daný den .
 • Ušlé kroky a vzdálenost za daný den.
 • Vaše aktuální váha a cílová váha.
 • Souhrnné informace o spánku.
 • Pokud budete přes telefon zadávat i jídla, pak zde najdete info o vaší denní stravě a přijatých tekutinách.
 • Přijaté a spálené kalorie.

Výše uvedené souhrnné informace lze vždy rozkliknout a dostat se tak k detailním grafům v konkrétní oblasti vaší aktivity, a to roztříděné i podle hodin. Můžete snadno zjistit, v kolik hodin jste byli nejaktivnější a ušli nejvíce kroků. Stejně tak uvidíte, kdy jste spali a kdy naopak bděli. Výsledky lze potom zobrazit na týdenním, měsíčním a ročním přehledu včetně průměrných hodnot.

V části nazvané Food Plan si můžete začít sledovat zkonzumované jídlo během dne, takže následně uvidíte, jaký je váš příjem kalorií. Pokud chcete využívat rozsáhlou databázi potravin, které aplikace nabízí, musíte mít alespoň slušnou znalost angličtiny. To samé platí i u pitného režimu, který vám aplikace vytvoří podle dříve zadaných dat o vaší výšce, váze a denní aktivitě. Tato recenze Fitbit Flex se sledováním stravy nezabývá, neboť u českých uživatelů se nejedná o úplně nejpopulárnější funkci.

Pro mnohé nadšence bude hodně zajímavé sledovat jejich spánkový režim. Aplikace Fitbit Flex vám ukáže, kdy se převalujete, kdy spíte jako poleno a kdy usínáte.
Jelikož náramek neobsahuje informací o vybité baterii, zůstala tato role na aplikaci. Stav baterie naleznete v menu v sekci Devices (Zařízení).
Aplikace také umožňuje nastavení budíku pro náramek jednoduchým zadáním času a následné synchronizace s náramkem. Buzení pak probíhá v daný čas jemným vibrováním na zápěstí.
V položce Goals (Cíle) si můžeme nastavit, kolik chceme denně ujít kroků, jakou vzdálenost a další parametry
Poslední položkou v menu je nastavení, ve kterém si budete moci určit zemi, jednotky, push notifikace či databázi jídel. Česká republika bohužel obsažena není.

Webové rozhraní pro Fitbit Flex

Pokud nemáte patřičně vybavený chytrý telefon, nezoufejte, data z náramku lze také synchronizovat s vaším počítačem. A pokud nemáte počítač, tak si raději tento fitness náramek nekupujte. 🙂
Poté, co zapojíte nano přijímač do USB portu vašeho notebooku či stolního počítače, bude nutné (v závislosti na operačním systému) nainstalovat ovladače.
Pro spárování náramku s počítačem slouží speciální program, ovšem ten zajistí jen nahrání dat z Fitbit Flex na web. Následné prohlížení pak už probíhá na stránkách fitbit.com. V době specializovaných fitness aplikací samozřejmě potěší, že náramek můžete spojis se službami jako je Endomondo nebo RunKeeper.
Fitbit si vedle mobilní aplikace připravil i velice hezké prostředí na internetových stránkách, kde si po přihlášení budete prohlížet údaje získané z vašeho náramku. Takže zde najdete třeba počet kroků, vzdálenost, spálené kalorie, spánek, jídelníček a mnoho dalšího. Každá ze základních informací jde rozkliknout a zobrazit tak detailnější rozhraní. Zde naleznete například detailní grafy pro každý den.

Soutěžte s kamarády

Výhodou Fitbitu Flex je možnost sdílení a soutěžení s kamarády, kteří jsou vybaveni obdobnými zařízením. Motivace je pak nesrovnatelně vyšší, nikdo přece nechce vědět, že jste tlusté prase, co neudělá ani pět kroků bez auta.

Nastavení náramku

V rámci stejného rozhraní máte přístup i k detailnímu nastavení vašeho náramku Fitbit Flex. Budete si nastavovat údaje jako je váha či výška, aby sbíraná data byla co nejpřesnější. Velice příjemnou funkcí je zasílání různých upozornění (např. nízká baterie, splnění denního cíle apod.) třeba na mobilní telefon nebo do e-mailu. Nechybí ani možnost přidání budíku.

Recenze Fitbit Flex – shrnutí a zhodnocení

Myslíme si, že Fitbit Flex je i po roce stále jedním z nejlepších fitness náramků, které lze aktuálně zakoupit. Je však nutné si položit otázku, proč si ho vůbec koupit. Proč potřebujeme vědět, kolik jsme za den ušli kroků a kolik hodin jsme spali? Pokud jsme vášniví sportovci a svá tréninková data sledujeme, popřípadě diskutujeme s kamarády, pak smysl v používání náramku rozhodně najdeme. V opačném případě nám totiž Flex samotné zlepšení našeho spánku nezajistí. Budeme sice vědět, jak a kdy jsme spali, ale to je taky všechno.
Mezi klady zcela jistě patří velice přesné měření ušlých kroků, vodě-odolnost, baterie s dlouhou výdrží, zajímavá analýza spánku a vydařený vzhled. Naopak cena, i když se pohybuje okolo 2500 Kč asi nepotěší každého, stejně tak fakt, že měření kroků a spánku zvládnou i mnohé chytré telefony s patřičnou aplikací.
Pokud sportujete, chcete měřit svoji denní aktivitu a při tom i trochu zhubnout, Fitbit Flex pro vás bude dobrou volbou. Pokud jste sportovec a vyžadujete o svých aktivitách poněkud detailnější čísla, podívejte se po lepších zařízeních. Ale to je spíše pohled škarohlída, jak už ukázala naše recenze Fitbit Flex, samotný náramek nabízí přehled důležitých informací o vaší denní aktivitě a pro většinu uživatelů už je šokující samotný fakt, jak málo se přes den hýbou.

 

3 komentáře

 • Amos
  on 24.8.2014 Odpovědět

  Souhlasím s tím, že se jedná o jeden z nejlepších fitness náramků, ale po půl roce už přestal stačit a upgradoval jsme na fitness hodinky od Polaru. Ale své příznivce si rozhodně najde.

 • OB
  on 24.8.2014 Odpovědět

  Super, pro ten můj základ stačí víc než bohatě.

 • Amatér
  on 24.8.2014 Odpovědět

  Jsem zatím poměrně rozpačitý – hrozně jsem si ho přál, ale nevydržím chodit tak pravidelně sportovat, takže mi přijde nanic. Ale když se přinutím, tak je to bomba :))

Add comment